Artykuły

rok Świętego Brata Alberta

120Być dobrym jak chleb

2017 ustanowiono Rokiem Brata Alberta. Adam Chmielowski to polski szlachcic, powstaniec styczniowy, artysta malarz, który jak każdy młody człowiek , pragnął nadać swemu życiu głębszy sens. Boleśnie doświadczony, osierocony, okaleczony i samotny, obdarzony talentem porzucił bohemę na rzecz głodnych, bezdomnych i odrzuconych. Założył zgromadzenie zakonne, by służyć bliźnim w ogrzewalniach, przutułkach, czy schroniskach. Postać to wyjątkowa. To opowieści o człowieku, który wybrał większą miłość.

Przedstawienie przygotowane przez klasę II LOA, II TG było oparte na opracowaniach biograficznych, interpretacjach prac malarskich, wspomnieniach znanych Polaków, min.Maksymiliana Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Witkiewicza, czy Heleny Modrzejewskiej. Inspirację stanowił także tekst dramatu Karola Wojtyły pt. Brat naszego Boga.

25 grudnia 2016 r obchodziliśmy 100 rocznicę śmierci św. Brata Alberta.

Realizatorzy spektaklu dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do wzbogacenia, tworzącej specyficzny klimat scenografii.

W drugiej części spotkania z życiem i działalnością św. Brata Alberta mogliśmy poznać i wysłuchać, dzięki ks. Szymonowi Jastrzębskiemu, poruszające świadectwa sióstr Albertynek, które zechciały odwiedzić Ekonomik.

Ich podopieczni to często ludzie młodzi i zagubieni. Z całą pewnością to wzruszajace spotkanie zachęciło do refleksji na temat trudnych życiowych wyborów i uwrażliwiło na potrzeby drugiego człowieka.

Anna Polichnowska

fot. Katarzyna Krzymińska

Licznik wizyt

Today10
Yesterday239
Week1209
Month8815
All400141

Currently are 65 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012