Artykuły

"Lekcje z Zus" w 1 te i 1 tge

W dniu 28 marca br. uczniowie klasy I Te i I Tge rozpoczęli realizację projektu „Lekcje z ZUS”. Ten Autorski projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Celem projektu jest wykształcenie u młodych ludzi świadomości w zakresie ubezpieczeń społecznych. Wiedza na ten temat bardzo przyda im się w dorosłym życiu i okaże się niezbędna, bo system powszechnego ubezpieczenia społecznego towarzyszy większości z nas przez cale życie. I mimo, że trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie na rynku pracy, czy rynku przedsiębiorstw bez elementarnej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, to jednak niestety, wiele osób tak właśnie funkcjonuje.

Podczas organizowanych lekcji uczniowie dowiedzą się, jakie są podstawy obowiązującego dziś systemu ubezpieczeń społecznych, jakie są obowiązki uczestników tego systemu i jakie świadczenia przysługują ubezpieczonemu.

Pierwsza lekcja miała tytuł „Świadomy zawsze ubezpieczony”. Jej celem było uświadomienie młodzieży konieczności płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz skutków "pracy na czarno".

Druga Lekcja z ZUS - em dla I Te i I Tge  w 25 kwietnia. Miała tytuł „Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki”. Uczniowie dowiedzieli się, czym są ubezpieczenia społeczne i jakie są ich rodzaje. Poznali jakie świadczenia przysługują z danego typu ubezpieczenia społecznego. Ważną umiejętnością, jaką młodzież zdobyła w trakcie tych zajęć, jest umiejętność rozróżniania pojęć niezdolność do pracy a niepełnosprawność w kontekście ubezpieczeń społecznych. Bo przecież nie każda niepełnosprawność oznacza niezdolność do pracy. Ciekawym elementem lekcji były mamy myśli, na których uczniowie zapisywali świeżo zdobytą wiedzę.

Kolejne spotkania dla tych klas w przyszłym na koniec maja. Tym razem tematem będzie emerytura.

Katarzyna Krzymińska


Licznik wizyt

Today8
Yesterday239
Week1207
Month8813
All400139

Currently are 32 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012