Artykuły

Spartan Team wkroczył do akcji

Wszystko to za sprawą spotkania nt. ,,Znaczenia zakładania tradycyjnych sadów" , które zorganizowałyśmy 21 grudnia w ramach projektu „Tradycyjny Sad”. Odbyło się ono o godzinie 9.40 w sali gimnastycznej dla całej społeczności szkolnej. Na samym początku wydarzenia nasz lider zaprezentował zespół, a także przedstawił cele i zadania projektu. Następnie przekazałyśmy zebranym zdobytą przez nas wiedzę na temat starych odmian jabłoni oraz sposobów prowadzenia sadu w sposób ekologiczny. W czasie spotkania uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z wynikami przeprowadzonej przez nas ankiety na temat znaczenia bioróżnorodności. Ponieważ wyniki wskazywały, ze nie wszyscy znają w pełni to pojęcie wyświetliłyśmy krótki filmik prezentujący to zagadnienie. Po nim wykorzystując przygotowaną przez nas prezentację omówiłyśmy historię sadownictwa w Polsce. W celu urozmaicenia wydarzenia zorganizowałyśmy również, krótki konkurs, w którym mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy apelu. Pytania opierały się o wiedzę zawartą w prezentacji. Nasi SADMASTERZY odpowiedzieli poprawnie na wszystkie pytania i  zostali nagrodzeni jabłkiem oraz dyplomem (uprawniającym do otrzymania 10 punktów dodatnich z zachowania oraz jednokrotnego zwolnienia z pytania z wybranego przedmiotu!!!). Nie można nie wspomnieć o przygotowanej  przez nas pięknej dekoracji składającej się z różnych gatunków jabłek, także tych tradycyjnych. Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie wśród uczniów, zwłaszcza dlatego, że połączona była z możliwością degustacji.

Naszym celem było pokazanie dlaczego ważna jest restytucja historycznych odmian drzew owocowych i co sady złożone z dawnych odmian mogą przynieść dobrego ich użytkownikom. Mamy nadzieję, że nam się to udało, tym bardziej, że mogliśmy liczyć na wsparcie naszego opiekuna pani Sylwii Rusztyk, a także pani Marzeny Kułakowskiej, która udostępniła nam zasoby biblioteki szkolnej w celu realizacji projektu.

Dziękujemy za Waszą obecność oraz zaangażowanie ! Wierzymy, że po dzisiejszym spotkaniu włączycie się w akcję ratowania tradycyjnych odmian drzew owocowych. Wkrótce czeka Was więcej sadowniczych niespodzianek!

Lajkujcie i obserwujcie naszą stronę :  https://www.facebook.com/Spartan-Team-135075753850123/

LINK DO STRONY PROJEKTU "TRADYCYJNY SAD" :http://www.tradycyjnysad.pl/index.php?m=ho