Artykuły

projekt "Śladami Przyrody"

„ANTARKTYKA – 10 miesięcy z pingwinami”

W dniu 28 listopada, w ramach projektu realizowanego w szkole ,,Śladami przyrody", uczniowie klas 2loa, 1tot, 3te, 4te mieli przyjemność uczestniczenia w interaktywnym spotkaniu z podróżniczką i przyrodnikiem panią Anną Grebieniow. Zajęcia pt. „ANTARKTYKA – 10 miesięcy z pingwinami” przeniosło młodzież do krainy lodu, dziewiczej przyrody strzeżonej przez surowe prawo międzynarodowe. Było to możliwe za sprawą prezentowanych filmów i zdjęć 3D pełnych bajkowych krajobrazów.

Pani Anna Grebieniow absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) zafascynowana dziką przyrodą i poznawaniem nowych kultur zrealizowała wiele wypraw w różne strony świata. Odwiedziła jak dotąd ponad 40 krajów. Na spotkaniu opowiedziała młodzieży o swojej ostatniej ekspedycji w rejon Antarktyki.

Podróżniczka na początku zaprezentowała wszystkim miejsce swojego 10 miesięcznego pobytu, a następnie odtworzyła film z 40- dniowej wyprawy statkiem z Gdyni na Antarktykę. Młodzież dowiedziała się, m.in. jak długo trwa taki rejs (ponad 1 miesiąc), jaką trasą się odbywa oraz jak można spędzać czas na pełnym oceanie. więcej...Wycieczka do Rezerwatu ,,Meteoryt Morasko" i Muzeum Ziemi UAM

W dniu 17 października udaliśmy się pod opieką pani Sylwii Rusztyk,  pani Marty Chęcińskiej i pani Emilii Rajewskiej na wycieczkę do Poznania. Celem wyjazdu było obejrzenie eksponatów zgromadzonych w Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz zaznajomienie się z atrakcjami przyrodniczo - astronomicznymi Rezerwatu ,,Meteoryt Morasko".

Pierwszym punktem wycieczki było muzeum, do którego dotarliśmy około godziny 10.00. Na miejscu przywitał nas przewodnik, który opowiedział o eksponatach znajdujących się w zasobach placówki. Zaprezentował nam unikatową kolekcję największych polskich meteorytów, m.in. najbardziej znane ,,Memorss" Meteoryt Morasko (czwarty co do wielkości w Europie) - 262 kg oraz  Meteoryt ,,Rudy"- 120 kg. Niestety nie zobaczyliśmy największego z nich ,,Kruszynki" o wadze 271 kg, którego właściciel - znalazca zabrał z ekspozycji, gdyż postanowił sprzedać go za cenę zbyt wysoką, by muzeum było stać na wykupienie cennego eksponatu. Jak dowiedzieliśmy się Meteoryt Morasko to łączna nazwa znalezisk pochodzących z meteoroidu, który rozpadł się w atmosferze, a jego fragmenty znajdowane są w okolicy wsi Morasko (obecnie północna część Poznania). więcej...
 
fot. Sylwia Rusztyk

Licznik wizyt

Today271
Yesterday177
Week2815
Month9945
All533934

Currently are 55 guests and no members online

Modified by Graph-Site-Net 2012