Artykuły

Najaktywniejsza szkoła w projekcie Otwarta firma 2019

Statuetka Najaktywniejszej Szkoły 2029Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole zdobywa tytuł Najaktywniejszej Szkoły w Polsce w ogólnopolskim projekcie „Otwarta firma”

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole otrzymał tytuł „Najaktywniejszej Szkoły” w konkursie towarzyszącym projektowi „Otwarta firma 2019”. To duży sukces uczniów, nauczycieli i lokalnych przedsiębiorców.

W listopadzie 2019 roku Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole po raz szósty przystąpił w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości do projektu „Otwarta firma – Biznes przy tablicy”. Dzięki wytężonej pracy wielu nauczycieli i szkolnego koordynatora projektu, kolski Ekonomik po raz piaty znalazł się wśród dziesięciu najbardziej aktywnych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Dotychczas we wszystkich edycjach programu uczestniczyło 825 515 uczniów. Tylko w ostatniej edycji wzięło udział 69 371 uczniów, 1 652 nauczycieli, 484 szkoły oraz 1 569 firm i instytucji z całej Polski.

Projekt „Otwarta firma 2019" realizowany był w naszej szkole w dniach 18-22 listopada 2019 r.Dyplom dla Najaktywniejszej Szkoły 2019

Podczas spotkań z młodzieżą przedsiębiorcy omawiali tematykę dotyczącą różnorodnych zagadnień, min.: etyczny biznes, finanse, firma a klient, marketing firmy, pracownik i pracodawca, własna firma. Młodzież poznawała rynek pracy w miejscu zamieszkania i specyfikę konkretnych zawodów.

Po tym, jak zaproszeni goście opowiedzieli o działalności instytucji i firm, które reprezentowali, głos oddano młodzieży, a ta miała jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną okazję, aby bezpośrednio zadać lokalnym biznesmenom czy przedstawicielom ważnych instytucji interesujące ich pytania. Trzeba przyznać, że pytań padło dużo, niektóre dość trudne, ale na wszystkie goście odpowiedzieli wyczerpująco.

Serdecznie chciałabym podziękować wszystkim firmom i wolontariuszom, którzy poświęcili swój cenny czas i zdecydowali się na uczestnictwo w projekcie. Naszymi gośćmi w tym roku byli:

 • Pani Sylwia Toruńska z Biura Rachunkowego Toruńska Sp. z o.o. w Kole,
 • Pan Zbigniew Gajda i Pan Sławomir Grabowicz z ANDRE ABRASIVE ARTICLES Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. w Kole,
 • Pani Małgorzata Robak i Pani Halina Stępniak z ZUS Inspektorat w Kole
 • Pan Jarosław Piórkowski z „KERRIA” Piórkowski spółka jawna w Kole,
 • Pani Renata Jańczak z Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie,
 • Pani Paulina Wawrzyniak Prywatny Gabinet Dietetyczny MOBILNY DIETETYK,
 • Pani Maja Borucka z Monmay DESIGN Kreacja i Wytwórnia Reklamy,
 • Pani Paulina Mazurkiewicz z Hotel Mazurek Koło,
 • Pani Ewelina Dragańska i Pani Dorota Dudzińska z Wood-Mizer Industries Sp. z o.o. w Kole,
 • Pan Tomasz Szafoni ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Terenowy w Koninie,
 • Pan Bartłomiej Kułakowski z Mobileo.net,
 • Pan Artur Kowalski z Toyota Auto Kamiński Sp. z o.o. z Konina.

Cenne wyróżnienie, efektywność spotkań oraz zainteresowanie obu stron  przedsięwzięcia mobilizuje nas do brania udziału w kolejnych edycjach projektu.

W tym roku spotkania z przedsiębiorcami w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości „Otwarta firma – Biznes przy tablicy” w związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną w kraju i w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo będą odbywać się w formie e-spotkań w dniach od 16 do 31 grudnia 2020 r. Serdecznie zapraszamy przedsiębiorców do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu i pokazania dobrych praktyk młodzieży u progu startu w dorosłe życie.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości zostanie zorganizowany w Polsce po raz trzynasty i będzie obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

Katarzyna Krzymińska

Szkolny Koordynator Projektu

„Otwarta firma – biznes przy tablicy”