Artykuły

Zajęcia edukacyjne w muzeum w Chełmnie

Zajęcia edukacyjne w muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

W dniach 27.09. i 01.10. 2021 r. dwie grupy uczniów z ZSEA w Kole uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Młodzież zwiedziła wystawę czasową pt. „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”, prezentowaną w pawilonie muzealnym w Chełmnie. Główną bohaterką ekspozycji jest Rywka Lipszyc, która miała zaledwie 11 lat, gdy wraz z rodziną została zamknięta w łódzkim getcie. Swoje emocje, zmartwienia i trudną codzienność opisywała na kartkach pamiętnika. Dzięki wystawie, uczniowie kolskiego Ekonomika poznali losy Rywki, a także jej pisemne świadectwo Zagłady.

Kolejnym etapem zajęć było zwiedzanie wystawy historycznej „To są ostatnie dni naszego życia, dajemy więc znać o sobie”, upamiętniającej transport Żydów z getta w Kole do pierwszego na ziemiach okupowanej Polski, niemieckiego ośrodka natychmiastowej śmierci.

Następnie uczniowie zwiedzili wystawę w wyremontowanym spichlerzu. Budynek ten jako jedyny przetrwał wojnę i to właśnie w tym miejscu rozegrała się tragedia, gdy w styczniu 1945 r. w jego wnętrzach zginęła kilkudziesięcioosobowa grupa ostatnich żydowskich więźniów obozu. Na ekspozycji prezentowane są przedmioty osobiste należące do ofiar obozu. Są wśród nich narzędzia pracy, przedmioty codziennego użytku oraz te związane z kultem religijnym, za którymi skrywają się ludzkie historie i indywidualne tragedie. 

Zwieńczeniem wizyty było udanie się uczniów, wraz z przewodnikiem, do lasu rzuchowskiego. Przy pomniku poświęconym ofiarom obozu Kulmhof, minutą ciszy uczczono wszystkie Ofiary Holokaustu i zapalono pamiątkowe znicze.