Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

DZIEŃ PIĄTY

Wycieczka do szkółki leśnej w Kiejszach - Nadleśnictwo Koło

W ostatnim dniu tygodnia ekologicznego pod hasłem: „Tydzień szlakiem transformacji energetycznej regionu” wyruszyliśmy do szkółki leśnej w Kiejszach, położonej w Nadleśnictwie Koło. Głównym naszym celem było odbycie warsztatów przyrodniczych pt. "Drewno - idealny surowiec energetyczny". Chcieliśmy w ten sposób poznać rolę, jaką mogą pełnić lasy w procesie zachodzących obecnie przemian energetycznych. Ponadto naszym zamiarem było także wzięcie udziału w ogólnopolskiej akcji sadzenia lasu "1000 drzew na minutę".

Po dotarciu na miejsce Pani Ilona Żółtowska Specjalista ds. Służby Leśnej przedstawiła nam w ramach przygotowanych zajęć w trenie, podstawowe informacje o Nadleśnictwie Koło. W ten sposób dowiedzieliśmy się: na jakim terenie jest ono usytuowane, ile wynosi jego powierzchnia, jaka jest jego struktura (gatunkowa drzew, siedlisk, wiekowa drzewostanów), na czym polega proces odnowień i zalesień oraz czym jest zasobność. Ponadto pozyskaliśmy informacje o przyjętych wiekach rębności dla głównych gatunków panujących w nadleśnictwie i poznaliśmy procentowy podział drzewostanów ze względu na pełnioną rolę (58,86% - lasy gospodarcze, 40,68% - lasy ochronne gł. wodochronne i glebochronne, 0,46% - rezerwaty). Podczas naszej wędrówki mijaliśmy mnóstwo powalonych, złamanych oraz zniszczonych drzew. Pani Ilona wyjaśniła nam, że są to tzw. wiatrołomy i wiatrowały podając nam jednocześnie różnicę pomiędzy pojęciami. 

Ostatnim punktem zajęć w terenie było zasadzenie przez nas lasu, w ramach ogólnopolskiej akcji "1000 drzew na minutę". W tym celu udaliśmy się do miejsca wyznaczonego przez leśników. Tam po krótkim przeszkoleniu mogliśmy wziąć się do pracy i przyczynić się tym samym do zwiększenia lesistości naszego regionu.

Po wykonaniu wyczerpującego, a także odpowiedzialnego zadania udaliśmy się do budynku szkółki leśnej, by uczestniczyć w przygotowanych dla nas warsztatach przyrodniczych pn. "Drewno - idealny surowiec energetyczny". Na początku zorganizowanych zajęć Pani Ilona zapoznała nas z niezwykle ważnym dla nadleśnictwa dokumentem, tj. Planem Urządzenia Lasu. Dowiedzieliśmy się, że zawiera on podstawowe zadania gospodarcze zatwierdzone przez ministra środowiska i opracowywany jest na okres dziesięcioletni. Celem jego utworzenia jest prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, a podstawowym zadaniem leśniczych jest umożliwienie społeczeństwu korzystania z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania. Zrównoważone gospodarowanie lasami pozwala na zachowanie ich w stanie niepogorszonym (a często poprawiać ich stan) dla przyszłych pokoleń. Szczególne traktowanie lasu wynika przede wszystkim z istotnych funkcji, jakie one pełnią dla ludzi i dla przyrody. Pani Ilona podczas swojego wykładu zwróciła uwagę na to, że w ostatnim czasie występuje dużo większe zainteresowanie sprzedażą drewna opałowego.  Drewno w roli surowca energetycznego szybko zyskuje popularność. Wykorzystywane jest nie tylko do ogrzewania coraz większej liczby domów na wsi, ale również na przedmieściach aglomeracji, gdzie powstają nowe osiedla domów standardowo wyposażanych w instalacje kominkowe. Dla wielu nabywców ważne jest to, że drewno jest surowcem ekologicznym (mała emisja zanieczyszczeń podczas jego spalania)  i odnawialnym, co jest wynikiem prowadzonej przez Lasy Państwowe zrównoważonej gospodarki zasobami leśnymi. Głównym czynnikiem jest jednak szybki wzrost cen paliw kopalnych, co sprawia, że w porównaniu do nich drewno jest atrakcyjne pod względem cenowym, ale także cechuje się dużą większą wydajnością energetyczną zwłaszcza, że urządzenia grzewcze nowej generacji są bardzo efektywne.

Leśnicy starają się zadbać o potrzeby coraz liczniejszej rzeszy Polaków wykorzystujących drewno do ogrzewania domów. Umożliwiają przykładowo tzw. samowyrób, czyli samodzielne pozyskanie drewna opałowego. Surowiec pozyskany w ten sposób (po uzgodnieniu z leśnikami i po spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa) jest znacznie tańszy, dlatego z tej możliwości korzysta coraz więcej osób. Odbiorcy indywidualni, gospodarstwa rolne oraz firmy niezajmujące się przerobem drewna mogą dokonywać zakupu surowca w ramach sprzedaży detalicznej.

Na zakończenie bardzo ciekawych zajęć warsztatowych udaliśmy się na ognisko przygotowane przez pracowników nadleśnictwa. W miłej atmosferze, na łonie natury mogliśmy wspólnie spędzić czas rozmawiając oraz smażąc kiełbaski i inne przygotowanie wspólnie przysmaki.


Dzięki uczestnictwu w wycieczce dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej w Nadleśnictwie Koło. Zrozumieliśmy, jaka duża odpowiedzialność za stan naszych lasów, spoczywa na leśnikach. Lasy są przecież "płucami naszej ziemi" - produkują tlen, bez którego życie nie byłoby możliwe, łagodzą zmiany klimatyczne wpływając bezpośrednio na procesy globalne
. Poza tym są źródłem cennego i niezbędnego, w procesie trwającej transformacji energetycznej,  odnawialnego surowca energetycznego.  

CIEKAWOSTKA

W związku z coraz widocznym trendem odchodzenia od paliw kopalnych największe światowe korporacje energetyczne badają możliwości wykorzystania bioenergii. Przykładem wdrożonych działań jest choćby samochód stworzony przez studentów z Finlandii - Biofore Concept Car, który w pełni wyprodukowany został z materiałów pochodzenia naturalnego, a napędzany jest paliwem... z lasu!. Trzeba wiedzieć, że samochody na tzw. holzgas, czyli gaz powstały w wyniku spalania drewna, były popularne już przed II wojną światową i również podczas niej.

Odchodzenie od paliw kopalnych staje się faktem. Dlatego też każdy z nas powinien zrobić wszystko, by wziąć udział w tym procesie dla naszej lepszej przyszłości - czystego środowiska oraz niezależności energetycznej .

 

Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego.

dzien1

 

Eco Guardians

logo eco guardias1

W wycieczce uczestniczyła grupa uczniów z klas: 3lop, 2 tgr

Materiały udostępnione przez Nadleśnictwo Koło

2324252627282930

Nasza ekipa w lesie.

2122

01020304050607080910

Przekierowanie na stronę TikTokPrzekierowanie na stronę TikTok