Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

Gdy po raz pierwszy przychodzą do naszej szkoły, widzimy ich nieco przerażonych, trochę wystraszonych, niepewnych. Staramy się, z pozycji nauczyciela i wychowawcy, poznawać ich bliżej. Nie zawsze jednak uczniowie, z różnych przyczyn – skromność, nieśmiałość – dzielą się swoimi pasjami, zainteresowaniami, którym poświęcają wiele czasu.

W mojej klasie, czyli 1TR (technikum rachunkowości) znalazły się: Marta Chabasińska i Wiktoria Pałubińska, które należą do klubu wioślarskiego w Brdowie. Ich przygoda zaczęła się w szkole podstawowej. Marta trenuje od 4 klasy. Na początku były to treningi przez 2,5 roku na sali gimnastycznej, później na tzw. „bananie” – łódce do ćwiczeń na wodzie. Wiktoria trenuje od klasy 7, gdy po małej kontuzji kostki, Pan Bartosz Mikołajczyk – nauczyciel i trener - zauważył, że jest wytrzymała i mocno angażuje się w ćwiczenia na zajęciach, zaprosił ją na treningi.

Wioślarstwo to sport, który wymaga ogromnego zaangażowania i wysiłku, zarówno fizycznego, jaki i psychicznego, umiejętności dzielenia czasu na naukę i sport. Marta i Wiktoria należą do takich osób. Trenowały 3 razy w tygodniu w szkole oraz codziennie przez półtora miesiąca przed zawodami na Jeziorze Brdowskim, także na letnich obozach. Podczas zawodów ( Gdańsk, Bydgoszcz, Płock, Poznań) dziewczyny startowały w kategorii młodziczek na czwórce podwójnej ze sternikiem oraz podczas Mistrzostw Polski na ósemce podwójnej dziewcząt ze sternikiem. Obie mają za sobą udział w Mistrzostwach Polski Młodzików na Malcie w Poznaniu w 2022 roku, gdzie zdobyły srebrny medal i były o krok (niecałe 2 sekundy) od złota. W szafie medali u Wiktorii znajduje się też srebro z Mistrzostw Polski w Gdańsku oraz brąz z Bydgoszczy. Marta zdobyła srebro i brązowy medal w zawodach w Gdańsku i brąz w Bydgoszczy w 2021 roku oraz brązowy medal w Gdańsku w 2022 roku. Otrzymała też brązowy medal na dystansie do 1500 metrów na ergometrze wioślarskim, czyli zamienniku łódek. Należą Im się duże gratulacje za siłę, wytrwałość i zdobyte miejsca. Mam nadzieję, że będą osiągać kolejne sukcesy już w innej grupie wiekowej.

Pasje pozwalają rozwijać nie tylko określone umiejętności, ale też kształtować osobowość i przełamywać różne bariery, uczą na pewno kreatywności i pokonywania wielu słabości, a to z pewnością pomaga przygotować się do wielu wyzwań, które czekają na młodych ludzi w przyszłości. Zapewne jest wiele takich osób, jak Marta i Wiktoria, dlatego zachęcam do podzielenia się swoimi pasjami kolejne osoby.

Wychowawczyni

Magdalena Przybylska

 

Przekierowanie na stronÄ™ Facebook