Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

DZIEŃ TRZECI

Wycieczka do Brudzewa na największą  w Polsce farmę fotowoltaiczną.

W trzecim dniu tygodnia ekologicznego pod hasłem: „Tydzień szlakiem transformacji energetycznej regionu” pojechaliśmy do Brudzewa, niewielkiej wsi położonej w województwie wielkopolskim, w powiecie tureckim. Powodem dla którego udaliśmy się w to właśnie miejsce była chęć zobaczenia największej w Polsce, nowoczesnej elektrowni słonecznej. Założona farma to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej ZE PAK - u, jaki całego regionu Wielkopolski.

Po dotarciu na miejsce  dwóch pracowników zakładu pan Janusz Stasiak -  magister inżynier energetyki oraz Pan Witold Moszczyński - Kierownik Wydziału Ruchu Elektrowni Adamów opowiedzieli nam o powstałej inwestycji. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że farma składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje ok. 100 ha terenu, jej moc to 70 MWp. Rocznie elektrownia ma produkować ok. 68 188 MWh, co przełoży się na redukcję emisji CO2 na poziomie 56,7 tysięcy ton rocznie. Do budowy farmy użyto ponad 900km kablii światłowodów oraz wykorzystano 306 inwerterów o mocy 185 kW. Teren zajmowany przez inwestycję to obszar wcześniej wykorzystywany przez Kopalnię Węgla Brunatnego "Adamów" do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego(granice obrębów Janiszew oraz Koźmin).

Pracownicy elektrowni opowiedzieli nam także o przyszłości przedsięwzięcia. Dowiedzieliśmy się, że  Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów-Konin S.A. (ZE PAK) rozpoczął  przygotowania do rozbudowy farmy o 250 MW. Po ukończeniu tego etapu planuje dalsze powiększenie inwestycji, aby jej łączna moc sięgnęła blisko 1000 MW.

Ważną dla nas kwestią było także uzyskanie informacji na temat sytuacji pracowników byłej Kopalni i Elektrowni „Adamów”. Z wywiadu przeprowadzonego z Panem Stasiakiem dowiedzieliśmy się, że byli górnicy zostali przekwalifikowani dzięki czemu uzyskują zatrudnienie przy realizacji kolejnych projektów związanych z energią odnawialną. Na terenie Elektrowni Konin ZE PAK wybudował centrum szkoleniowe OZE. Umożliwia ono pracownikom sektora energetyczno - węglowego zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych. Jest to jeden z ważniejszych elementów transformacji energetycznej realizowanej przez Zygmunta Solorza, głównego akcjonariusza spółki.

Po ciekawej rozmowie poszliśmy na farmę. Tam pan Stasiak omówił nam szczegółowo wady i zalety, budowę, a także działanie poszczególnych podzespołów instalacji słonecznej. Dzięki temu wiemy, że powstała farma jest bezpieczną inwestycją, w pełni przyjazną dla środowiska -  nie emituje hałasu oraz nie zanieczyszcza powietrza.

Na zakończenie wycieczki wraz z Panem Witoldem Moszczyńskim udaliśmy się do Turku, by móc zobaczyć, jak przebiegają prace rozbiórkowe bloków energetycznych likwidowanej Elektrowni "Adamów". Jej miejsce ma zająć elektrownia gazowa. W zależności od wybranej technologii powstanie również od 80 do 135 miejsc pracy dla bezpośrednio zaangażowanych w eksploatację i obsługę elektrowni pracowników. Korzyści jakie daje elektrownia gazowa to brak ubocznych produktów spalania, zerowa emisja pyłów, a także mniejsza powierzchnia. Elektrownia gazowa nie obciąża również sieci drogowej czy infrastruktury kolejowej.

Powiat turecki i Brudzew - jeszcze niedawno teren kopalni węgla brunatnego, dzisiaj to miejsce produkcji zielonej energii stanowiącej symbol polskiej transformacji energetycznej. Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto – zbudowanej całkowicie przez prywatnego inwestora – zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem, jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie.

Wyburzanie elektrowni Adamów

https://pl-pl.facebook.com/airfotovideo.polska/videos/wyburzanie-komina-elektrowni-adam%C3%B3w-w-turku/1320944884905444/

Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego.

 dzien1

 

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu konkursowego przygotowanego w ramach projektu edukacyjnego "Postaw na Słońce"

Film konkursowy "Fotowoltaika w dobie transformacji energetycznej"

konkurs fotowoltaika

lub

konkurs fotowoltaika

logo eco guardias1

W wycieczce uczestniczyła grupa uczniów z klasy 3lop.

01

05

Przekierowanie na stronę TikTokPrzekierowanie na stronę TikTok