Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

Dzięki Samorządowi Uczniowskiemu Ekonomika i jego opiekunowi pani Lidii Tomczyk mogliśmy ostatnią w tym roku szkolnym środę spędzić w bardzo miły sposób. Oczywiście nie w murach szkolnych.

O godzinie 900młodzież, pod opieką pani Lidii Tomczyk, pani Magdaleny Rajczyk-Kociak i pani Katarzyny Krzymińskiej wyruszyła do Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Muzeum Technik Ceramicznych w Kole – jedyna tego typu jednostka muzealna w Polsce. Założona w 1975r. Oprócz wystaw dotyczących ceramiki prezentuje też ekspozycje na temat historii miasta i inne. Siedziba mieści na terenie osiedla Stare Miasto. Celem naszej wizyty w tym zaprzyjaźnionym już muzeum była wystawa "Motyle świata". Przewodnik (który towarzyszł nam przez całą wyprawę) bardzo ciekawie opowiedział nam o wystawie i znajdujących się tam motylach. Zresztą nie tylko motylach. Dziękujemy za sfinansowanie biletów Radzie Rodziców naszej szkoły. A co zobaczyliśmy zobaczcie sami.

Po obejrzeniu motyli przeszliśmy do Kolskiego Ratusza. Wzniesiony został w I połowie XVI wieku, pierwotnie gotycki. Budynek był restaurowany w 1782 roku i gruntownie przebudowany w latach 1835-1837, autorem projektu przebudowy był architekt polski włoskiego pochodzenia – Henryk Marconi. Zmieniono wtedy całkowicie elewacje, dobudowano dwa nierównej długości skrzydła, a utworzony w ten sposób od strony dziedziniec zamknięto murem. Ratusz jest jednopiętrowym gmachem klasycystycznym, z czterokolumnowym portykiem w fasadzie wschodniej. Jedyną widoczną pozostałością architektury gotyckiej była ceglana wieża o podstawie kwadratu, przechodząca w górnych kondygnacjach w ośmiobok – która w roku 1987 runęła w katastrofie budowlanej kolskiego ratusza. W 2003 roku oddano do zwiedzania wieżę.My zwiedziliśmy w nim podziemia oraz wdrapaliśmy się na wieżę widokową. Większość uczestników wyprawy była w wieży Ratusza po raz pierwszy i z trudem mogla uwierzyć że w Kole jest tyle zieleni. Trzeba również dodać, że Ratusz w Kole zdobył I miejsce w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Wielkopolski "Perły w Koronie" w kategorii Atrakcja Turystyczna.

Na koniec wszyscy udali się nad Wartę pod pomnik Poległym bojownikom o wolność Ojczyzny w latach 1832, 1863, 1914-1918, 1939-1945 mieszkańcy Koła.  Jest to symboliczna mogiła usypana w w 1905 roku przez weteranów powstania styczniowego. W 1924 na kopcu ustawiono betonowy pomnik w kształcie obelisku z orłem na szczycie. Zniszczony w 1940 roku przez hitlerowców, wzniesiony ponownie w 1962 roku. 30 lat później w 630 - lecie Miasta Koła, został odrestaurowany. Co roku z okazji Święta Niepodległości mieszkańcy Koła wraz z władzami miasta składają kwiaty przed pomnikiem jako symbolem wolności.

Przekierowanie na stronę TikTokPrzekierowanie na stronę TikTok