Zespół Szkół
Ekonomiczno - Administracyjnych

im. Stanisława i Władysława Grabskich w Kole

,,1000 drzew na minutę” w Szkółce Zespolonej Kiejsze Nadleśnictwa Koło.

W dniu 17.04.2018 r. ch10ętni uczniowie z klas I tot oraz I tge udali się na wycieczkę do Szkółki Zespolonej Kiejsze Nadleśnictwa Koło. Celem wyjazdu było uczestnictwo młodzieży w warsztatach przyrodniczych, a także w akcji sadzenia drzew pod hasłem „1000 drzew na minutę”

Dzięki pani Ilonie Żółtowskiej Specjaliście od Służby Leśnej, zwiedzający zdobyli szereg istotnych informacji dotyczących pracy leśników, a także Nadleśnictwa Bugaj. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega przebudowa lasu (jego odnowienie) oraz ochrona przed szkodnikami. Poza tym młodzież mogła włączyć się w ogólnopolską akcję ,,1000 drzew na minutę'' zorganizowaną przez Lasy Państwowe. Jej celem jest sadzenie lasu z udziałem lokalnej społeczności. Hasło wynika z prostego przeliczenia. Lasy Państwowe sadzą co roku 500 mln nowych drzew. Gdy podzielimy 500 mln drzew na 365 dni w roku, następnie na 24 godziny i w końcu na 60 minut, otrzymamy liczbę 951. Tyle drzew sadzą Lasy Państwowe mniej więcej na minutę.

Dzięki uczestnictwu w tym działaniu młodzież zdobyła wiedzę na temat prawidłowego sadzenia drzew oraz dowiedziała się czym należy kierować się przy wyborze drzew i krzewów do swoich ogrodów.

Jak posadzić dobrze drzewo? Dowiesz się oglądając filmik z cyklu "Oblicza lasów"

Podczas pobytu w Szkółce Zespolonej Kiejsze uczniowie przemierzyli także ścieżkę ,,Leśny Parów” . Wędrując mogli oni pozyskać informacje o funkcjach jakie pełni las, a także o pracy leśnika szkółkarza. Podczas zwiedzania całej trasy, dzięki tablicom poglądowym, młodzież zapoznała się ze zjawiskami istniejącymi w otaczającym lesie (oczko wodne, bagienka śródleśne, huby, rozkład resztek organicznych, stare drzewo mały ekosystem, rozpoznajemy drzewa, powalone drzewo, wielopokoleniowość drzewostanu, dokarmianie zwierzyny, sprzymierzeńcy lasu, owady, chrust, sosna pospolita, sukcesja naturalna, wielopiętrowość drzewostanu).

Na zakończenie miłą atrakcją dla uczniów było także ognisko, przy którym wszyscy dobrze się bawili piekąc smaczne kiełbaski.

Sylwia Rusztyk

 

Przekierowanie na stronÄ™ Facebook