Zespół Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych
im. St. i Wł. Grabskich

"Toyota i wodór"

Spotkanie z przedstawicielem firmy Toyota Auto Kamiński z Konina

Pierwszy dzień „Tygodnia z Wodorkami" rozpoczęło spotkanie pt.: "Toyota i wodór" zorganizowane dla uczniów naszej szkoły. Prezentację poprowadził pan Artur Kowalski z firmy Toyota Auto Kamiński z Konina. Zagadnieniem wiodącym spotkania były działania podejmowane przez Toyotę w zakresie ochrony środowiska.

Prowadzący spotkanie poinformował uczniów, że Toyota od ponad 20 lat oferuje auta wyposażone w rewolucyjną technologię hybrydową odgrywającą istotną rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Uświadomił słuchaczy, że było to ważne przedsięwzięcie, gdyż pozwoliło wykonać ważny krok naprzód w drodze do przyszłości, w której całe społeczeństwa będą mogły korzystać z niskoemisyjnych technologii. Wielokrotnie nagradzany hybrydowy system napędowy to kluczowy element technologiczny obecny we wszystkich modelach uwzględnionych w planach rozwojowych Toyoty. Jego modułowa konstrukcja pozwala z łatwością dostosowywać go do wykorzystania w różnych typach pojazdów.

W obecnym czasie "kolejnym krokiem" Toyoty w dążeniu do przyszłości, stała się produkcja aut z napędem wodorowym.  Dlaczego wodór? Pierwszą  i oczywistą korzyścią jest ogromny potencjał osiągnięcia neutralności węglowej. Wodór będzie w coraz większym stopniu produkowany z odzyskiwanych źródeł energii pochodzących z energii wiatrowej czy słonecznej. Misją Toyoty staje się więc osiągnięcie takiej samej renomy w dziedzinie technologii wodorowej, jaką cieszy się obecnie w obszarze napędów hybrydowych. Technologia ogniw paliwowych nie jest dla firmy nowością. Inwestuje ona w technologię ogniw paliwowych od 1992r., co przekłada się na 30 lat zdobywania przez nią i poszerzania wiedzy w zakresie ogniw paliwowych. To tyle samo, co w przypadku napędów hybrydowych. Od 2014 Toyota oferuje model Mirai  zasilany przez ogniwa paliwowe. Dzisiaj produkowana jest już druga generacja modeli Mirai, które stają się coraz bardziej powszechnym widokiem na wielu drogach.

Uczestnicy spotkania mogli także dowiedzieć się, że celem firmy na 2050 r. jest obniżenie poziomu emisji CO2 o 90% względem poziomu emisji z 2010 r. Poza tym, w ramach całościowego podejścia do innowacyjności w projektowaniu i zastosowaniu nowoczesnych technologii, Toyota nieustannie inwestuje w rozwiązania, które pozwalają minimalizować ilość emitowanych przez samochody spalin: tlenków azotu (NOx) czy cząstek stałych (PM). Jest to bardzo ważne, gdyż w bezpośredni sposób wpływają one na ludzkie zdrowie. Pan Artur podkreślił, że oprócz redukcji szkodliwych gazów, równie ważne dla koncernu jest szukanie bardziej ekologicznych i zrównoważonych sposobów produkcji pojazdów oraz ich utylizacji po zakończeniu okresu eksploatacji. 

Podsumowując, można stwierdzić, że Toyota Mirai, jako efekt  prac, to pojazd przyszłości napędzany energią elektryczną, powstającą z reakcji wodoru z tlenem. Jedynym efektem ubocznym jest para wodna. Toyota Mirai - pierwszy masowo produkowany samochód na wodór- wyznacza drogę rozwoju. Oferuje zasięg 550 kilometrów, możliwość zatankowania do pełna w 4 minuty i zerową emisję spalin.

Pan Artur uświadomił uczestników spotkania, że jest to niezwykły przełom w historii motoryzacji. Tylko od nas zależy, czy sprawimy, że świat stanie się bezpieczniejszy, czystszy i bardziej przyjazny dla nas i wszystkich przyszłych pokoleń.

Zatem, jeśli chcecie być Eko, to pomyślcie w przyszłości o kupnie auta hybrydowego lub o napędzie wodorowym. Poza niską czy zerową emisją ich zaletami są małe zużycie paliwa oraz niezwykle cicha, dynamiczna i komfortowa jazda.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 2tr,2tg,2tot,4te,2tea,3tgr.

Szkolny Zespół Projektowy

Wodorki

toyota i wodór

Spotkanie z przedstawicielem firmy TOYOTA Auto Kamiński z Konina

 

Przekierowanie na stronę TikTokPrzekierowanie na stronę TikTok